Žilinská fast-foodová scéna

Rýchle občerstvenie síce nie je najzdravšie, ale mestskému človeku občas príde veľmi vhod. Najlepšie poslúži v časovom zhone alebo vo víre piatkovej noci... V našom reporte sa dočítate, ako sme zhodnotili prevádzky v užšom centre a pripomenuli si niektoré žilinské fast-foodové legendy...

 

Sultan Kebab pri Artfóre

Začali sme v nedeľu v najmenšej z testovaných prevádzok. Objednali sme si Donner Kebab – teľací (majú aj kurací). Zaplatili sme 2,5 eur a čakali zhruba štyri minúty. Do zapekanej žemle sme si navolili zeleninu a dressing. Nevýhodou tohto podniku je, že neposkytuje veľké pohodlie na konzumáciu (stiesnené priestory). Jesť natrieskanú žemľu počas chôdze môžu iba stavbári, kominári, automechanici a pod.. My sme prvú vzorku jedli sediac na neďalekom múriku, ale aj tak nám zo žemle všeličo popadalo (zatiaľ nie na oblečenie). Samotné jedlo nevyzeralo zle a chutilo nám, porcia dostatočná.

 

U McDonalda

Aby sme ostali približne v rovnakej cenovej hladine, objednali sme si McChicken za 2,80. Za dve minúty sme dostali papierovú krabičku s burgrom. Neprirodzene vyzerajúca žemľa, náznak zeleniny a hrubý kurací rezník síce vyplnili žalúdok, ale príliš nechutili. Potešilo nás však, že si bolo kam sadnúť a v pokoji to zjesť. Spapali sme a pobrali sa dole k Turkovi na Hlinkovo námestie - dať si ďalší kebab... (dodatočne sme boli upozornení, že nejde o Turka - viď v komentároch nižšie).

 

Kebab Kráľ

Opäť sme si navolili, akú chceme zeleninu a do dvoch minút sme už držali Doner kebab, tentoraz už len za 2,3 eur. Porcia bola dosť veľká, žemľa však už nebola zapečená a uhorka nám príliš do kebabu nepasovala. Sadli sme si na lavičky a pokúšali sa udržať v žemli čo najviac surovín. Nepodarilo sa a odniesli si to nohavice s topánkou. K dokonalej atmosfére chýbali len holuby, ktoré asi mali v nedeľu voľno.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grand Kebab

Miesto v žalúdku vyhradené pre poslednú žemľu sme sa rozhodli vyplniť v rýchlom občerstvení na rohu Milcovej a Národnej. Už sme nevládali jesť kebaby, tak sme si navolili vyprážaný syr XXL v žemli za 2,1 eur. Na prípravu sme čakali tri minúty.  Veľkosť o. k., chuťovo fajn, ale burger sa nám zdal trošku suchý. Možno preto, že sme na našej gastro-prechádzke ešte nič nevypili... Zázrak sa nekonal a opäť čosi popadalo na zem. Zdvihli sme to ako sa patrí, odhodili do koša a novú dlažbu dosucha vyutierali s vreckovkami, ktoré nosíme na tieto účely so sebou ;).

 

Po víkendovom kebab-tripe sme sa tešili, že cez týždeň ochutnáme rôznorodú ponuku zostávajúcich prevádzok. Čakali nás dve žilinské legendy, zapekanky a pizza do ruky.

 

Legenda 1

Langoše. Veľa ľudí si pamätá pôvodnú prevádzku z farských schodov. Iróniou osudu, kedysi bola práve tam, kde je dnes McDonald. Teraz sú langoše vo dvore na Národnej pri predajni bicyklov. Ich výhodou je cena. Už za 0,7 eur môžete dostať cesnakový langoš. My sme si dali s tatarkou a so syrom. Na prípravu sme čakali asi minútu. Od okienka sme si zobrali aj servítky, ktoré sa pri tejto mastnej pochúťke vždy zídu. O konzumácii počas chôdze ani neuvažujte, dosť zábavy si užijete aj po sediačky. Otvorené len cez týždeň. Chutilo.

 

Zapekanka  

Zapekanku kúpite na Hlinkovom neďaleko Kebabu Kráľ. Stojí jedno euro a čakali sme na ňu najkratšie - len cca 10 sekúnd. Bez príloh, ako sme si ju kúpili my, sa skladá z veľkého rožka, hubovej nátierky a zapečeného syra. Riziko zašpinenia odevu je nízke a dá sa v pohode konzumovať aj počas chôdze. Otvorené len cez týždeň.

 

Legenda 2 

Ďalšiu mýtmi opradenú pochutinu pripravujú v bagetérii na Hlinkovom. V časoch keď sa ešte mohlo v Žiline piť na verejnosti, mládež chodila diskutovať o domácich úlohách do neďalekého parku SNP. Po takýchto debatách zvykol človek vyhladnúť a uháňal do bagetérie, aby to stihol ešte pred deviatou. Vtedy to bola jedna z mála možnosti, ako sa lacno najesť. Voľba bola väčšinou jasná – bageta s moravským šalátom. Pri našom prieskume sme si boli oživiť spomienku na túto legendárnu bagetu. Cena nesklamala – malá za 0,45 centov! Ako obvykle, prvý hryz bol „na sucho“, ale potom sme sa už dostali k šalátu a všetko bolo alright. Čakanie okolo minúty.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Pizza na tácke

Je to dobrá vec, ak máte chuť na pizzu, ale stačí vám len trochu, prípadne na celú pizzu nemáte... My sme si dali tú s hubami, ale ponúkajú aj syrovú, či s ananásom (a la Hawai).  Riziko zašpinenia je nízke - veselo s ňou vykročte do ulíc a dráždite okoloidúcich. Kúpite ju na Bottovej, ale aj na Národnej. Čakanie do minúty. Otvorené len cez týždeň. Chutilo.

Diskusia

fico

najvacsia skoda je koniec burita. to bola naozajstna pochutka pre spravnych chlapov.

Peter

Zato ze vam to pada na nohy je vas problem jem v kralovi pravidelne a nikdy mi nic nepadlo. Krepaci

Chýba Vám tu viac legiend

Chýba Vám tu viac legiend napr: treska, bosniak a kofola. Predajňa s rýchloobčerstvením Ryba na "Masaryčke" keď si nemal chuť na rožok naproti v pekárni si si kúpil bosniak... Vedľa pekárne bola prvá prevádzka a predaj langošov :) V miestach kde teraz stojí Mirage bolo kedysi predajné okienko s hranolčekmi a varenou kukuricou. Hlavne v zime to bola bašta :) Už si nepamätám názvy ulíc, pretože 30 rokov žijem mimo SR, ale tiež mi nedá zabudnúť na voňavé teplučké makové alebo lekvárové pirohy...výrobňa sa nachádzala kúsok od "Brány ". M=nam :)

kebabis

A najlepší Doner kebab Bulvár tu ešte chýba..

hejter

Mozem sa spytat autota kedy cca zacal v nedelu v Sultan Kebabe ?

mešo

Zabudol si na hambače v trznici, hlavne ten co je blizsie k Auparku. Su tam roky a su celkom fajne

mingo

Mne tu chyba najlepsi kebab v meste Frequent a Kral nie je turek :-D Nic v zlom, ale taketo opisy jedal by dalo aj dieta na zakladke. Vid zapekanka: `hubova pomazanka`. Tak uz tam napisem, ze sa sklada z hlivy ustricovej atd. :-D

zimag

ok, vdaka za info, vychádzali sme z toho že na pokladničných dokladoch je uvedené "KRAL-TURKISH DONER KEBAB..." S tym prirovnávaním k základnej škole máme stále problémy ... čo s tým a ako ďalej... nevedno

Otecko

Kebab je pre prasce...

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: