Ako ničíme turizmus na Slovensku - Strečno a Terchová

Ľudia väčšinou nadávajú na kvalitu služieb na Slovensku. Lenže, načo sú akékoľvek služby, ak turista (domáci, či zahraničný) nemá dôvod ku nám prísť? Nie že by to nebol problém, ale tento článok sa na kvalitu služieb zameriavať nebude.

Na príklade dvoch turistických centier – Strečno a Terchová – si ukážeme, ako turistov z našich regiónov vyháňame. Podľa toho, na čo sme narazili, vysvetľovanie je namieste. Veľa vecí je totiž iba dôsledkom nevzdelanosti a neschopnosti uvažovať v širších súvislostiach. Priznávame, tento článok bude tak trošku o ľudskej hlúposti.

V Strečne a v Terchovej poukážeme na pár javov, vďaka ktorým klesá turistický potenciál našej krajiny. Bohužiaľ, v týchto dvoch obciach starostovia a poslanci príliš neuvažovali o obciach ako o centrách turistického ruchu a urobili niekoľko krokov, ktorými sa pripravili o peknú krajinu, o turistov a o ich peniaze.

Terchová

Výhľad na Terchovú z okolitých kopcov

Budovateľské nadšenie vo Vrátnej

Veľmi nerozumieme výstavbe vo Vrátnej - lokalita Starý Dvor. Je naozaj nutné, kvôli tým piatim ožieračkám v roku stavať priamo v najcennejšom prírodnom území nové apartmány? Sú snáď chaty v Terchovej (okrem Silvestra) také vyťažené? Veď chaty a penzióny tam často aj v lete zívajú prázdnotou, tak o čo tu vlastne ide? Zdá sa, že len o nenásytnosť investorov, a aby sme nezabudli, aj o tú ľudskú hlúposť. Do Malej Fatry, ktorá vyzerá ako vilová štvrť, nikto chodiť nebude.

Investorský projekt - Vrátna Village 

Ťažko povedať, čo sa odohráva v mysli človeka, ktorý si v národnom parku začne stavať chatku a oplotí si ju elektrickým plotom, ako sa to deje pri kolibe Podžiar neďaleko Dier. (doplnené: V diskusii sa ukázalo, že ide o nový saláš, čo je podľa nás asi najlepšia alternatíva. Nie najlepší prvý dojem by vylepšila informačná tabuľa).

Podžiar Terchová

Nová stavba pri kolibe Podžiar

Výstavba Lidla v Terchovej

Obchodné domy odjakživa patrili k mestu. Lidl ako medzinárodný reťazec je nielen symbolom mesta, ale aj symbolom globalizácie a tuctovosti. Naozaj si myslíme, že nemecký turista chce prísť do Terchovej a vidieť Lidl? To predsa nechce ani ten slovenský. Všetci idú do Terchovej, aby našli rázovitú obec so slovenskou architektúrou, so slovenskými zvykmi, s miestnymi špecialitami. Len ak to dokážete ignorovať, dokážete postaviť Lidl v Terchovej. 

Exkluzívne výrobky z Nemecka nájdete v terchovskom Lidli

Priemyselná zóna v Strečne

Ani ďalších päť hradov popri ceste už nenapraví to, ako v Strečne dokázali znehodnotiť krajinnú scenériu priemyselnou zónou - uvítacou atrakciou v smere zo Žiliny. Niekto asi bude argumentovať vytvorením pracovných miest, čo je však nezmysel. Tieto objekty mohli vzniknúť aj oveľa bližšie k Žiline, navyše je pravdepodobné, že vďaka týmto stavbám naopak zaniklo veľa pracovných možností v turizme. Poznáme niekoľkých ľudí, čo tam pracujú a nepochádzajú zo Strečna, dokonca, to majú do práce ďalej, ako keby tieto objekty boli postavené pri Žiline. Nápad vytvoriť pri Strečne priemyselnú zónu hodnotíme ako najhlúpejší čin v oblasti turizmu, ktorý bol v Žilinskom kraji vykonaný za posledných 1000 rokov.

Strečno

Strečno - pasúci sa dobytok v popredí, priemyselná zóna v pozadí

Vyhliadka v Terchovej

Opäť zásah do rázovitosti a vidieckej identity Terchovej. Obec, ktorá je z každej strany obklopená nejakým kopcom a ponúka stovky výhľadov naozaj najmenej potrebuje jednu vec - vyhliadku. Rušiaca a zbytočná stavba, ktorú dokáže tromfnúť už len vysielač, alebo továrenský komín. A ešte mrakodrap. Terchovčania, neberte to ako návod!

vyhliadka Terchová

Vyhliadka Terchová

Billboardy

Nižšie je porovnanie krajinnej scenérie pri Strečne s tým, ako by to vyzeralo bez billboardov a priemyselnej zóny. Viac k tomu písať netreba. 

cesta Strečno

Nedomyslené je aj duplicitné osadzovanie smerových tabúľ vo Vrátnej (Hotel Boboty, Penzión Stárek).

Vrátna reklamy

Takýto nekoncepčný stav rozvoja turizmu je vizitkou starostov, obecných poslancov, úradníkov (Štátna ochrana prírody, Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja), miestnych podnikateľov, ale aj samotných obyvateľov. Ak by ku kultúrnemu a prírodnému dedičstvu pristupovali zodpovednejšie, ľudová kultúra a autentická krajina by mohli byť zdrojom ďalších príjmov a pracovných miest rovnako, ako je tomu vo vyspelejších európskych krajinách.

 


Diskusia

ivo

Autorovi tlieskam za megakravinu, ktoru by nezosmolil ani osmak na ZS. Blahozelam.

pet

Clanok len pre clanok. Same dristy.

šefredaktor

čakali sme že niektorí nepochopia:), ale nemôžeme úroveň článku prispôsobiť každému...

ekonik

Celé zle.
"Do Malej Fatry, ktorá vyzerá ako vilová štvrť, nikto chodiť nebude." Bude. Tak ako všade, kde vyrástli nové chaty. Lidl nie je atrakcia pre turistov, ale obchod pre miestnych. Priemyselná zóna neslúži len na zamestnanie miestnych, ale na miestne dane a rozvoj sekundárnych služieb. Vyhliadková veža je silný magnet na turistov, stačí sa ísť pozrieť.
Súhlasiť sa dá s bilboardmi. Fakt je toho veľa.
Každopádne, väčšina z javov, ktoré popisujete, turistický ruch posilňuje, a nie naopak. Škodí to prírode. A to je rozdiel.

šéfredaktor

vyhliadka - myslím, že Terchová má priťahovať predovšetkým tradíciami a okolitou prírodou, akékoľvek umelé atrakcie jej uberajú na rázovitosti a robia z obce skôr Lunapark (ako napríklad vláčik čo chodí po ceste). Nemôžete mať všetko na jednom mieste aby to vyzeralo dobre.
To platí aj o priemyselnej zóne - buď je to mesto so službami ako v meste - čo Strečno nikdy nebude, alebo to bude tá tradičná obec s pekným okolím - čo sa už zo Strečna vytráca. Kto chce uspokojiť všetkých, nemôže byť úspešný... Strojársky priemysel s vidieckym turizmom nejde nikde na svete dokopy, ale možno ste niečo nové objavili a ja len nedokážem doceniť potenciál toho nápadu... Ktorý turista sa chodí dívať do národného parku na postavené chaty? To myslíte vážne? Že sa tam vyberie skupina študentov architektúry a budú obdivovať desať rokov starú drevenicu?

Veritas

Myslím si nie je argument a žiadny argument v odpovedi nie je. Šéfredaktor a autor článku si myslí že turistický ruch je založený na službách ktoré zároveň celý čas odmieta. Je to absolútne schizofrenické a v podstate nekonečne hlúpe :D Celý článok je postavený na tvrdení úrovne - mne sa páči červená a všetkým sa má páčiť červená :D

Najskôr kritizuje nevhodný vzhľad Lidl, potom kritizuje nevhodný vzhľad drevenice. Najskôr kritizuje nedostatok služieb, potom ich tvorbu. Nekonečná arogantnosť voči čitateľom a ich pripomienkam - to hovorí za všetko. KTO TO PÍSAL? PREČO MÁ PROBLÉM SA PODPÍSAŤ :D

Zdieľam s popisom - Kravina roka :D

šéfredaktor

Koho názor chcete aby tu bol prezentovaný, prezidentov? Alebo lekárskej komory? Kde kritizujeme vzhľad drevenice alebo nedostatok služieb? Čítali ste to?

Michal

to čo za bambusa písalo sa mi zdá že by mu neuškodilo také menšie pre liečenie
!!!

šéredaktor

ale no, čo tak trošku argumentov? lebo takto sa zdá, že ide len o podráždené reakcie trafených husí (investori a pod.)...

Milan Laurenčík

ešte pred mesiacom som bol starostom Terchovej. Bol som tam iba dva roky, ale spolu s poslancami, OOCR Malá Fatra, Združením turizmu sme robili všetko preto, aby sme turizmus posunuli dopredu.... ukazovateľ, ktorým je výber dane za ubytovanie sa medziročne zdvojnásobil... v Terchovej máte v lete a v zime problém získať ubytovanie. Je to opäť zásluha obce a podnikateľov, lebo len v roku 2015 sme zorganizovali 52 podujatí (športové, spoločenské, folklórne,...) z ktorých niektoré boli aj 4-dňové... Terchovej som dal osobne prívlastok "Dedina, kde sa stále niečo deje" a kde naozaj núdzu o turistov nemáme... nehovorím, že by sme nedokázali uspokojiť viac, hlavne v mimosezóne.... pozrite sa na tu fotku z rozhľadne, ktorú ste uverejnil... toľko ľudí, čo ste zachytil na tej fotke v jednom okamihu neprišlo pred rokom na ten kopec v priebehu celého roka, keď tam rozhľadňa Terchovské srdce nebola... k ostatným Vašim argumentom sa je zbytočne vyjadrovať.... len ešte jedno, ten LIDL slúži hlavne pre domácich obyvateľov a ľudí z okolia, ktorých je cca 20000... a parkovisko pred ním je málokedy prázdne... žiaľ, už ani miestni ľudia nesadia zemiaky, mrkvu, cibuľu na poli, ale idú si ju kúpiť....

šéfredaktor

Nikto podľa mňa nechodí do Terchovej kvôli rozhľadni, ale ako sme už uviedli, kvôli tomu, že hľadá rázovitú obec a peknú prírodu. Keď chce niekto pekný výhľad zaplatí si lanovku vo Vrátnej a vidí oveľa viac. Alebo, čo takto výjsť na kopec? Veď aj na tú rozhľadňu treba vyšľapať. Možno stačilo trošku upraviť terén a namiesto vyčnievajúcej stavby mohla byť nenápadna vyhliadka z kopca. Jasné, je to aj o vkuse, každý na to môže mať iný pohľad. Ten Lidl sa dal postaviť citlivejšie a aj viac od cesty. Keby bol postavený kvôli miestnym, nemusel by mať v dedine megareklamy popri ceste. Miestni by sa určite o ňom dozvedeli.

Milan Laurenčík

pán šéfredaktor, skúste sa normálne podpísať, nech vieme s akým odborníkom na turizmus, urbanizmus, ekológiu, architektúru máme tu česť. Nikto netvrdí, že turisti chodia do Terchovej kvôli rozhľadni. Ani kvôli wellnes v hoteloch, ani kvôli lanovkám, vlekom.... sú to len doplnky, aby turistovi naplnili jeho program, keď k nám príde.... neexistuje typický návštevník Terchovej, preto aj ponuka služieb musí byť rozmanitá... niekto sa príde lyžovať, iný na turistiku, niekto len tak "vegetiť" na chate, niekto za folklórom, iný za divadlom, ďalší za tradíciami, Jánošíkom, niekto duchovne pookriať, iný zasa fandiť na športové podujatie, iný chce vedieť niečo o slovenskom Sokratesovi, atď... takže turistov je len nejaká podmnožina, a preto sa zameriavame na cestovný ruch... to je pre nás dôležite

šéredaktor

Ubezpečujem, že žiadny odborník tento článok nepísal a ani ja nie som odborník, ani na jednu z tých oblastí. Rovnako ako turisti, čo tam chodia nie sú odborníci. A tipujem, že ani žiadny z diskutujúcich nie je odborník na všetky tieto oblasti, takže zobraté zprava zľava - je to úplne jedno. Terchová na tom nie je až tak zle, zatiaľ, ale mala by si podľa mňa zachovať svoju tvár, ktorá sa pomaly rozpadá... Základné pravidlo marketingu (pokiaľ viem) je že nemôžete vyhovieť každému. Preto podľa mňa nemožno do Terchovej kumulovať všetky druhy atrakcii ("chýba" tam ešte umelá pláž, aquapark, poriadne obchodné centrum - napr AuPark pre nákupné maniačky...atď). Myslím, že toto vnímajú aj ľudia v Terchovej, len možno nie tak citlivo ako je to v tomto článku. Ľudia majú rôzny vkus a rôznu mieru citlivosti. Toto je náš pohľad na vec a podľa odozvy nielen náš, ak by teda niekto chcel vyhovieť každému, tak by mal aj nám... Ale to proste nejde. Všetkým sa vyhovieť nedá a takto to vyzerá (naše fotky), keď sa o to niekto pokúsi.

Milan Laurenčík

veď práve, ste úplne mimo a v každej druhej vete si odporujete.... Vám nechýbajú ovečky Podžiarom? to vážne?... a hovoríte o nejakých tradíciách, čo Vám chýba.. o tom, že Terchová by si mala zachovať tvár.... veď Podžiarom celé generácie mojich rodinných predkov žili a chovali práve tie ovečky.... a jeden sa pokúša vrátiť k tejto tradícií... a Vám tam stačí bufet, o ktorom hovoríte, že je to salaš.... :-)

šéfredaktor

proti tomu paseniu oviec nie som, ale fakt mi tam nechýbali - ako si to odporuje nechápem... Ten bufet sa volá Koliba Podžiar a ako to na Slovensku chodí, ten saláš čo sa stavia sa za chvíľu môže volať Bufet. Ale verme tomu, že sa tak nestane.

Veritas

Podľa mňa podľa mňa podľa mňa - šéfredaktor je boh že jeho podľa mňa je argument? Prečo tu nie je jedno normálne zdôvodnenie? :D

Skúste venovať 5 MINÚT na štúdium štruktúry argumentu. O žurnalistike tu asi nechyrovať :D

Ing. Jaroslav Burjaniv

Pre mňa to bol šok, keď som v rázovitej slovenskej obci Podbiel na jednej drevenici videl nápis reštauračného zariadenia DALLAS. To he skutočne vrchol nevkusu.

Alica

"Ťažko povedať, čo sa odohráva v mysli človeka, ktorý si v národnom parku začne stavať chatku a oplotí si ju elektrickým plotom, ako sa to deje pri kolibe Podžiar neďaleko Dier".......Prepáčte, ale pred tým, než ste toto napísali, ste aj trošku uvažovali?.... Nenapadlo vás, že elektrický plot pri danej chatke má na niečo slúžiť? Budú tam ovečky. Či podľa vás ho tam dali preto, aby odlákali turistov pre celú Terchovú?

šéfredaktor

Neviem kde boli ovečky doteraz, ale mne , čo tam chodím, a verím tomu , že aj iným turistom, vôbec nechýbali. Keby bolo na plote niečo ako "výbeh" pre ovečky, ľahšie by som to spracoval. Ovce, hoci ide o národný park, predsa len vždy k tomu územiu patrili a naozaj mi nevadia. Aj keď ako píšem, ani mi tam nechýbali - je to už teraz dosť frekventované miesto. Ono sa to zdá ako povrchné hodnotenie, ale turizmus je podľa mňa o prvom dojme, o tom ako sa bere ohľad na návštevníka a ako sa s ním komunikuje. Keď je 10 m od tej novostavby stará koliba, tak je dosť ťažké pochopiť nevyhnutnosť stavať ďalšiu... Jednoducho, keď som išiel okolo, celé to vyzeralo ako čierna stavba nejakého miestneho rekreanta. Som celkom rád, že sa ukázalo, že ide o stavbu saláša, je to vždy lepšie ako nejaká súkromná chatka, no stále si myslím, že tam nebolo treba ďalšiu stavbu.

Alica

Prepáčte, ale nikoho nezaujíma, že vám sa dve stavby na Podžiary nepáčia, je to predsa niekoho pozemok, nie váš ani obecný, ani nikoho z turistov, aby niekto rozhodoval o tom, koľko stavieb tam bude. Keď ste šli okolo, mohli ste sa ísť spýtať priamo ľudí, čo tam denne pracujú, aby čím skôr salaš spojazdnili, že čo to tam robia. Lebo celý článok je potom len o vašich dojmoch v štýle "šiel som okolo a reku toto som si pomyslel". O tom Lidli je absolútne zbytočné diskutovať, MY čo bývame v Terchovej ho oceňujeme a že nejaká tabuľa má naň smerovať turistov...A? :D Bol ste niekedy v zahraničí? Ako turista som vždy ocenila tabuľu, že hľa tu je obchod za rohom. Rozhľadňa - kto chce, pojde sa tam pozrieť, kto nechce nepôjde. Aké jednoduché, však? :) Nemám potrebu vás urážať, ale prídete mi ako typický našinec, ktorému sa prosto človek nezavďačí ničím, ale že naozaj ničím. Keby ste prišli do Terchovej, nebol by tam Lidl, ani Jednota, len dáky malý kamrlík, ktorý v sobotu zatvárajú o 12.00, zas by ste nadávali, že taká veľká obec a turista si nemá kde nakúpiť...Myslím si, že pokiaľ je toho v Terchovej viac na výber, aj ľudia si majú z čoho vyberať. A je na každom z nás, ako si zariadi dovolenku či v Terchovej, či kdekoľvek. To už nemá so žiadnym Lídlom, ani rozhliadňou nič spoločné.
Jediné, v čom s vami súhlasím je zbytočnosť mnohých bilbordov. Ale tento vizuálny smog je problémom aj vašej obce/mesta a celého Slovenska, nielen Strečna či Terchovej :)

Alica

A ešte mi napadlo "pán šèfredaktor", ktorého meno sa asi nikdy nedozvieme :D Podľa vášho nazoru žiadnemu turistovi nechýbali na Podžiary ovečky a ani vám.....Prosím, s koľkými turistami ste sa o tejto téme bavili? Lebo ja s toľkými, že by som ich za tie roky nespočítala. Nechcem preháňať, ale takmer denno denne prichádzali ľudia s otázkou "prečo tu nemáte ovečky???" Takže napísať, že žiadnemu turistovi nechýbali, je trošku opovážlivé.

Iveta

fúúúú toto asi ani na kolene nebolo písané :D ...vyhliadňa v terchovej- veľké plus, super miesto na prechádzku s rodinou a pekný výhľad na dedinku...lidl je síce postavený na mieste kde bola krásna hasičšká zbrojnica za čo palec dole, ale ten obchod inak slúži nám-obyvateľom, nezaujíma nás čo si zrovna myslí turista, ktorý čaká malebnú dedinku s drevenicami- V STREDE CENTRA DEDINY s takmer 5000 obyvateľmi...na podžiari vznikol salaš, kde budú ovečky, návrh je podľa pôvodného salaša, ktorý tam kedysi stál...byť vami asi prehodnotím uverejnenie tak trápneho článku, kde radšej ani nevidieť meno autora :)

šéfredaktor

Keby slúžil len obyvateľom, nemusel by mať pri ceste reklamu 2x2m...

Peter

S billboardami sa da plne suhlasit, ale to plati o celom Slovensku. Jednotna forma tabuliek by urcite prospela.....ale okrem hejtu treba vlozit aj nejaky napad odporucanie? tendencna novinarcina je asi v mode. Vyhliadkami pomaly zaciname dobiehat ostatne krajiny naokolo, kde znu velky uspech, a takisto aj vyhliadka v Terchovej, staci sa ist pozriet k nej a spytat s ludi, ktori sa tam radi idu pozriet. Salas na podziari nieje ziadna novinka, staci si precitat stare tabule o cholvarkoch ktore tam davno fungovali. A elektricky oplotnik pre ovce? to fakt niekomu vadi? pred 20 rokmi tam mali bacovia malu vodnu elektrarnicku dokonca...len aby sa nezabudlo. A staci sa pozriet aj do turistickych centrier v Alpach ako Zell am See, ci tam nahodou sa neopovazili postavit Lidl. Treba sa trochu pozerat aj na ludi ktori v dedine ziju...

šéfredaktor

Odporúčania sú podľa mňa z článku úplne zrejmé. Nestavať, a keď stavať, citlivo a s ohľadom na okolitú krajinu, jej funkciu. Tendenčná novinárčina? Samozrejme, že áno. Sterilné články bez názoru tu nenájdete. To skôr hľadajte v nejakej "odbornej publikácii" od miestnej inštitúcie, budú tam aj krajšie fotky.

Reaper

sefredaktor nabuduce pis v jednotnom cisle. nie kazdemu vadi to co tebe

Jana

To čo sú za sprostosti? Čo aký Lidl? Ľudia si nepotrebujú nakúpiť???! Ani turisti, no fajn,poďme sa všetci asi pásť ako ovce.
Čo vyhliadková veža? Skvelý nápad! Komu prekáža? Úžasná vec, my občania ako aj turisti ju navštevujú.
A Vrátna? Tak sa stávajú chaty,skvele tam zapadli a áno napríklad na Silvestra sa nie je ani kde ubytovať,Jánošíkove dni a pod.
Kto to písal? Čo si na práškoch?!! Sa zobuď!

Patrik

No, tie chatky by mi nevadili ak sú z dreva. Tá rozhľadňa mohla byť trochu viac z dreva, aby viac zasadla do okolia. Ale sú aj horšie veci, nekontrolovateľný výrub napr. Ale tá priemyselná zona, plus billboardy je fakt otras. Kľudne to mohlo byť v Žiline alebo aspoň v Tepličke. Do Strečna sa to fakt nehodí.

genace

už len kvôli typicky slovenskému názvu Vrátna Village do Vrátnej neprídem

nina

Veľmi dobrý článok, no zabednenci nepochopia. Nech ten Lidl v tej Terchovej stojí, ale prečo by nemohol byť architektúrou prispôsobený danej oblasti, tá stavba sa tam jednoducho nehodí. Vily na Starom dvore, bolo naozaj nutné zrušiť lyžiarsky vlek a super svah pre deti kvoli nenažrancom, čo už nevedia kde by si dom postavili? Vycestujte do sveta a pozrite ako sa tam buduje cestovný ruch. Autor článku má pravdu...

šéfredaktor

Všeobecne k tej povrchnosti článku: Všetky opísané javy sú vecou estetiky a aj subjektívneho vkusu. Turista nemá čas si študovať analýzy zamestnanosti, pravidlá výstavby v národnom parku a podobne. Zaujíma ho prvý dojem, a ten nás zaujímal aj pri písaní článku. Opisovali sme veci, ktoré sa vnímajú väčšinou zrakom a preto sme ani nemuseli chodiť do hĺbky a skúmať, koľko voltov je v tom plote, alebo kto je majiteľ apartmánov, či aký druh priemyselnej výroby je v Strečne trendy. Naopak, povrchnosť je tu úplne na mieste. Prvý dojem je v turizme veľmi dôležitý.

Veritas

Tak tento článok je zhluk nezmyslov :D Meno človeka čo to napísal je ešte v triednej knihe na ZŠ :D chyba tomu kúsok logiky :D :D :D J

A coze to tam

Pozdravujem Vas lesy, hory, z tej duse pozdravujem Vas!
Narodny Park - nemaju tam snad aj tu vyssiu autoritu podavat povolenia na vhodny rozvoj, vystavbu atd.?

Daniel Moravec

Jediné s čím súhlasím, sú billboardy. Ináč, absolútne bezpredmetný článok. Pisateľ si asi predstavuje prašné cesty, kravské povozy, obchod najbližšie v Žiline, pevná linka len na obecnom úrade. To neodmyslitelne patrilo k Terchovej v minulosti. Asi to tak majú aj v zahraničí. Žiadne služby, iba "skanzen". Nuž, zasa sme to prepískli.

Peter Madigár

Zaregistroval som nedávno tento článok, a keďže sa týka mikroregiónu v ktorom žijem a pracujem, nedá mi k téme krátko reagovať a podeliť sa s diskutujúcimi o malé skúsenosti a nadobudnuté pohľady. Výhrady voči článku som autorovi napísal do mailu, myslím že je potrebné viac argumentovať, veci si naštudovať a zistiť čo za nimi je, to bude aj po tejto diskusii pre autora asi najväčšie ponaučenie. Potom by nemuseli vznikať ani zbytočné emocionálne reakcie, ale mohla by byť z toho plodná diskusia. Problematika, ktorú autor v článku rozoberá je naozaj zložitá a široká, máme dnes v našej krajine žiaľ veľké medzery v zachovávaní stavebných tradícií, urbanizme, krajinnom manažmente a udržiavaní miestneho rázu a netýka sa to len dvoch menovaných obcí. Myslím, že už aj autor dnes chápe, že školáckou chybou a nevedomosťou tam zaradil novo vznikajúce gazdovstvo, resp. salaš na Podžiari, kde asi všetci vrátane ochranárov môžu pri dodržiavaní všetkých pravidiel trvalej udržateľnosti projektu len tlieskať, pretože to je práve to čo krajina a turisti v našom regióne potrebujú. Koniec koncov autor sám kritizuje nevhodné stavby v krajine, zrubová chalupa v tradičnom miestnom štýle (nie je to zrub kanadský, ani horehronský...)na pôdoryse kedysi stojaceho objektu bývalého cholvarku / gazdovstva je úplne v súlade s tým, ak by sa asi mohol uberať rozvoj turizmu zdola v súlade s tradíciami a prírodou. Osobne držím palce tomuto projektu a verím, že sa bude rozvíjať k všeobecnej spokojnosti ochrany prírody, obce aj jeho vlastného podnikania. Každý, kto má guráž dnes sa pustiť do niečoho podobného si zaslúži náš rešpekt a podporu, dodám že ovce, o ktorých sa píše a majiteľ ich tam chová sú tradičné plemeno "valaška ", ktoré do našich končín prišlo cca v 15 storočí s valachmi, ktorí osídľovali a dosídľovali túto oblasť a vtláčali aj špecifický ráz, ktorý tiež chodia obdivovať turisti. Táto valaška prežila dnes u nás len vďaka pár chovateľom a nadšencom, žiaľ aj to je realita ako si slováci vážia svoje dedičstvo a korene. Využijem túto diskusiu na propagáciu nášho projektu, v rámci ktorého sme minulý rok otvorili k problematike diskusiu a chceme v ňom pokračovať aj do budúcna .
web: http://krajina.mas-td.sk/
facebook: https://www.facebook.com/Krajina-a-architekt%C3%BAra-mikroregi%C3%B3nu-terchovskej-doliny-832378433514240/?fref=ts Kto má záujem budeme radi ak navštívite náš web, facebook, výstupom z projektu je aj publikácia DEDINAMI - Krajina a architektúra mikroregiónu terchovskej doliny , ktorú vieme zdarma ponúknuť každému záujemcovi. Autorovi želám do budúcna viac pokory a profesionálnejšieho prístupu, a všetkým ktorým záleží na našej krajine a architektúre ponúkam platformu na diskusiu a spoluprácu, ktorú sme v našom mikroregióne vytvorili.
madigar@mas-td.sk

šéfredaktor

Tiež nás mrzí, že informáciu o saláši sme nedostali skôr, napríklad z nejakej informačnej tabule a boli sme odkázaní na prvý dojem. Ak by sme tú informáciu mali, určite by tá časť článku vyzerala inak, lebo ten zámer tam pasuje.
Inak sme s článkom spokojní, toľko lajkov sme dlho nemali, ani takúto bohatú diskusiu... Naozaj zaznelo niekoľko názorov na vec, o ktorých sme mnohí ani netušili, dozvedeli sme sa niečo nové... Tak to má byť.

Mária

Súhlasím so šéfredaktorom. Pri nedávnej ceste z Vrútok do Žiliny ma šokoval pohľad na priemyselnú zónu. Zatieni predchádzajúcu nádhernú scenériu a zostane v oku.
Pri návšteve Terchovej sa otáčam tak, aby som nemala Lidl v mojom zornom uhle. Najviac ma prekvapuje, že Terchovci nevidia, že sa stráca pôvab ich dediny. Vymeniť starú hasičskú zbrojnicu za Lidl,
tak to môže byť len u nás. V Rakúsku si zachovávajú ešte aj staré ploty okolo kostolov, my ich radšej vymeníme za pletivo. Sme naozaj majstrami ako sa zbaviť všetkého, čo je pre nás jedinečné.

KiRi

Samozvany "sefredaktor".........je cas, aby si zmenil pracu. Toto ti ide horsie, ako mne spievanie. S kazdym, kto nesuhlasi, sa hadas ako male decko. Okrem toho si rad protirecis. Skus nieco fyzicke, povedzme s lopatou, alebo metlou...nieco, pri com sa recou, ani pisom nevyjadruju myslienky...

sefredaktor

a možno ste len niečo nepochopili...

MK

Plný súhlas.

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: