Lukáš z Bodu Omylu: Dobrá skladba by mala mať srdce

Prinášame ďalší rozhovor so žilinským hudobníkom. Tentokrát s Lukášom - spevákom a gitaristom kapely Bod Omylu. Skupina existuje od roku 2009 a na konte má jeden album a niekoľko singlov. V súčasnosti patrí medzi najaktívnejšie kapely v nášom regióne.

Na vašom webe sme si všimli, že si autorom všetkých textov. Máš nejaký textársky vzor?

Nemám žiadny textársky vzor. Ak by som ale mal nájsť jedného človka, ktorý ma inšpiruje najviac, je to asi Dave Grohl z Foo Fighters. Nie kvôli textom, ale ako osobnosť a výnimočný frontman.

Počúvaš hudbu vo voľnom čase? Aký interpret ťa naposledy zaujal?

Hudbu počúvam skoro stále. Snažím sa sledovať zahraničné novinky, lebo tí najlepší svetoví interpreti vždy dokážu nájsť nový zvuk, či prekvapivý aranž, a to ma baví. Za kvalitou ale niekdy ani netreba chodiť ďaleko. V Československu sú pre mňa výnimoční napríklad John Wolfhooker. Ak ste o nich ešte nepočuli, čoskoro budete. :)

Čo by podľa teba mala mať dobrá skladba?

Srdce. Pre mňa napríklad dobrá skladba a hitová skladba nie je automaticky to isté. Hitovky zväčša musia mať určitú štruktúru a len málokedy v rádiách prerazí naozaj úprimná pieseň. Na jednej strane je to škoda, na druhej strane človeka o to viac poteší, keď z éteru zrazu začuje novú vec s naozajstným feelingom.

Každý hudobník si občas vypočuje aj kritiku. Ako sa s ňou vyrovnávaš ty?

Kritika musí byť, posúva ťa ďalej. Ak je konštruktívna, tak ma teší. Rád na všetky poznámky odpovedám v komentároch na sociálnych sieťach.

Od roku 2013 ste nevydali album. Zamerali ste sa na šírenie singlov?

Prešli sme si ťažkým obdobím. Hľadali sme sa, menili sme zostavu, veľa sme na sebe pracovali. Single boli pre nás jediným riešením, najradšej by sme nahrali naraz celý album. Časová a finančná situácia nám to v minulom roku nedovolila, ale odviedli sme kopec dobrej roboty a tento rok nám už album neutečie. :)

Čo hovoríš na hudobný život v Žiline?

Chýba komunita miestnych hudobníkov, ktorá by držala spolu. Snažíme sa niečo podobné budovať s iniciatívou Žilina žije, ale koniec koncov záleží len a len na ľuďoch. Páči sa mi napríklad snaha o obnovenie tradície Jam sessions, ktoré sa teraz začali robiť v Kolečku.

Na facebooku ste sa pochválili aj zaradením vašich skladieb do jukeboxov. Ako sa do nich kapela dostane?

Treba mať veci v SOZE a kontaktovať prevádzkovateľov jukeboxov, nie je to žiadna veda.

V ktorých rádiách už zazneli vaše skladby?

Zväčša sú to regionálky, občas sa objavíme aj v celoslovenskom rádiu. Na Rádiu Slovensko sme sa objavili v relácii Jula Viršíka a párkrát sme boli v Demovnici na FM-ku.

V minulom roku ste hrali aj na festivale v Poľsku.  Aké ste z toho mali dojmy?

Úplne skvelé. Poľské publikum je neskutočne srdečné. Veľmi sme si to užili.

Na čom teraz v kapele pracujete?

Akustické turné a materiál na album. To sú dva hlavné body pre túto jar. Ale tieto veci sú často nevyspytateľné. Zajtra napríklad hráme koncert na podporu štrajkujúcich učiteľov, ktorý sa dohodol len pred pár dňami. Takže ktovie, čo bude o týždeň. :)

Na záver môžeš niečo odkázať čitateľom...

Nebojte sa slovenskej hudby a dajte šancu mladým interpretom.  

Tvorbu skupiny si môžete vypočuť tu.

Diskusia

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: