Nočný život v Žiline - reportáž

„Ľudia sa v piatok a v sobotu večer zbláznia a z celého okolia sa nahrnú do centra...“, tak nočný život v Žiline raz opísal príslušník mestskej polície.  Kolečko, X-ko, Barique a ďalšie podniky sme v jeden piatok poctili návštevou a napísali o tom nočnom živote kratšiu reportáž. Nasledujúci text je rekonštrukciou udalostí ako si ich zapamätali členovia nášho redakčného tímu. Pomohli nám tiež fotky a zvukové záznamy vyhotovené mobilom a foťákom. Treba povedať, že to bola jedna z najnáročnejších reportáži. Finančne, aj celkovo. Všetko sa odohralo približne takto:

Náš tím sa stretol o pol deviatej na Bulvári a bez dlhšieho váhania sme vkročili do vinárne Barique. Bola tam asi jedna tretina voľných miest, ale aj tie sa čoskoro zaplnili. Obsluha prišla asi za päť minút a bola celkom milá. V podniku sa nefajčí, čo vždy poteší. Dali sme si aj čaj, zhotovili nahrávku (klikni) miestnej atmosféry a začali debatovať, aký význam bude mať náš prieskum pre pokrok ľudstva.

Ďalším vychyteným podnikom na našej trase mala byť piváreň Na siedmom schode. Bolo tam však plno, takže zostalo iba pri nahrávaní zvukov. Opäť nefajčiar.

Chceli sme vyskúšať aj nejaký coctail-bar a najbližšie sa nám ponúkal Static na Štúrovej. Beznádejné – bolo plno. Nahráme zvuk a pokračujeme.

Laurel a Hardy na Mariánskom. Sadli sme si v podzemných priestoroch podniku, kde hral DJ a o teplo sa staral taký zvláštny ohrievač v strede miestnosti... Obslúžili nás rýchlo. Nič zvláštne sa tu nedialo, za zmienku stoja hádam len tri dievčence, čo sa chichúňali za stolom oproti, ale táto informácia je vám samozrejme na nič. Fajčenie povolené.

Ďalšou vyvolenou prevádzkou bola Plzeňská piváreň pri radnici. Boli sme radi, že sme si našli miesto. Naozaj príjemné prostredie (zvuk), ktoré sme komentovali takto: „Je to tu ako v Prahe.“, alebo „Tu je to pekné, ku**a!“. Večer gradoval. Obsluha rýchla, príjemná. V telke futbal. Pri písaní poznámok začínajú vznikať prvé preklepy. Nefbjčiar. 

Došiel na nás hlad, takže pokračujeme do neďalekého Kebabu Berlín, ktorý môžeme iba odporučiť. Je to naša tradičná zastávka tak v období dažďov ako aj v období sucha. Fotíme si šéfkuchára, papáme hranolky a vyprážaný syr v žemli. Kráčame ďalej.

Do nášho playlistu sme zaradili aj krčmu Kolečko oproti polícii. O pol hodinu zatvárali (o 23:00), ale ešte nás obslúžili. V telke sa hral tenis... Nič akčnejšie sa tu nedialo, čo v podstate zodpovedalo našim očakávaniam. Zabávali sme sa duchaplnou konverzáciou mimo záznam.Vypadli sme z Kolečka a dopadli rovno do protiľahlej Meštianskej pivárne. Po piatich minútach sme začali uzatvárať stávky, či je to samoobsluha, alebo nie. Nakoniec, asi po ôsmych minútach, prišiel sympatický čašník a obslúžil nás. Nafajčené, v telke futbal. Inak vpoho podnik na pitie piva a ohnivej vody. Často tu bývajú hudobné koncerty. Poznámky sa skracujú, diskusné príspevky sú hlasnejšie. Že dojdeme až na Národnú sa nezdá také reálne, ako na začiatku.

Rocknrolla (pri bábkovom divadle). Prekvapilo nás, že tu bolo prázdno. Hoci mala byť Oldies Party, ľudia sedeli iba pri jednom stole. Určite je to jeden z najštýlovejších podnikov v Žiline. Plagáty rockerov po stenách, nápojový lístok v tvare platne... K nápojom sme dostali vyprážanú kukuricu ako bonus, čo veľmi potešilo. Obsluha fajná. Jedného z našej partie sklamalo, že nemali cigarety, hoci je to fajčiarsky podnik... Po Rocknrolle už máme prvé straty a kráčame v oklieštenej zostave (Kliešť?).

Nasleduje Enjoy na Mariánskom...  Je to jedna z mála diskoték v meste. Vstupné tri eurá, preto vysielame len jedného prieskumníka. Hudba tak trošku psycho, ale na parkete bolo dosť ľudí, takže asi vyhovovala. Výhodou je, že tu je aj „alternatívna“ tanečná plocha, a tak si väčšinou môžete vybrať z dvoch druhov tanečnej hudby...

Zrazu sme v X-ku na Národnej. Sedíme za barom asi 5 minút, ale nikto sa nám neprihovára (ak nerátame pofidérne osoby od vedľajšieho stola). S pocitom anonymného alkoholika a nahrávkou miestneho ruchu odchádzame bez objednania. V tomto podniku aj neskoro v noci dostať cigarety. Sú ľudia, čo to ocenia.

Na ceste do ďalšieho podniku sme si mysleli, že bude posledný. Ale popravde? Nemysleli sme už veľmi. Vchádzame do Migrény. S miestom nemáme problém. Obsluha v pohode. Niekto v jukeboxe pustil celkom dobré veci. Ukázalo sa, že my. Prihovárame sa aj ľuďom, ktorých poznáme len z videnia... Poznámky skoro žiadne. Fotka, nahrávka...

Svoju púť zakončujeme v podniku Oldies Bar na Národnej. S miestom problém nebol. V tomto podniku sa zvykne aj tancovať, ale zrovna do tanca nehrali... Zvuk ani obraz sa nezachovali. Podobne ako v Migréne, Meštianskej pivárni a Rocknrolle, aj tu bývajú občas hudobné koncerty.

Je koniec. Máme dosť a nočným autobusom nás odvížajú domov...

Samozrejme, spoznávanie krčiem a reštaurácii nie je ani jediný, a ani najlepší spôsob trávenia voľného času, preto už teraz zvažujeme napísať vzrušujúce články o čítaní kníh, hraní stolových hier, o pozeraní televízora (a fejsbuku) a o tom, ako zábavne konverzovať. To bude roboty... A čo keby ste už aj vy konečne dačo napísali?! Hotové články vie čítať každý! Nie, nebojte sa, iba žartujeme. :) Písať takéto kvalitné články by ste pravdepodobne ani nedokázali...

Podobné články:

Nefajčiarske podniky v Žiline

Žilinská fast-foodová scéna

Tragédia v Mojšovej Lúčke: Zavreli krčmu

 

Diskusia

Rebeka

Drahy zimag.sk,
vonku je uz plno snehu, sice neskoro, ale je, tak ti pisem do tableta, o radiator opreta. Vies, sankovanie ma nebavi ako ine deti... Ja som skor na knizky. Sanky aj tak nemame.

Uz mame uzavrete znamky a tak mi maina dala po pol roku heslo na wifi. Cely ten cas som sa tesila, ze si kliknem na zimag. Dokonca som si predstavovala clanky o ktorych asi budete pisat. Tento posledny mne vela nehovori, kedze ja v piatok citam tie knizky a maximalne pozeram telku. Aj tak nechapem preco niekto chodi az do mesta aby si sadol a vypil nejaku malinovku. No ale o inom som chcela.

Potesil ma ten clanok o Laike. Vselico som si pozistovala v encyklopediach a zistila som, ze ten clanok je smiesny. Uz viem, ze sa to vola inotaj, ironia a tak podobne. Ved je predsa hluposť aby doga nacvicovala opravu modulu ! Ha-ha. Co ti poviem, nasmiala som sa. Sice az po doplneni patricnych vedomosti, ale predsa.

Fu, ani sa mi velmi nechce morit s tym pisanim na tablete, ale ked ste nas vyzvali, aby sme uz aj my daco napisali, tak som aspon tento koment dala.

Tak Vam zelam uspesny novy rok a vela citatelov,
Tvoja Rebeka

šefredaktor

jeeej, ďakujeme, sme radi, že nás čítajú aj školáci. Aj tebe úspešný rok!

skalo

som dosť prekvapený aky skreslený pohlad mate na noc v meste malo sa pohy bujete a hlavne nepoznate tych pravich ludí. skalo.zks@gmail.com

šéfredaktor

budeme radi, ak nám osvetlíte nočný život a podelíte sa tu o vaše postrehy. V čom je náš pohľad skreslený (čo nepochybne je - ako každý iný)?

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: