Prvý pes vo vesmíre mohol pochádzať zo Žiliny

Tretieho novembra si pripomenieme 58 rokov od vtedy, čo do vesmíru oficiálne vyrazil prvý živý tvor – fenka Lajka. Táto udalosť u verejnosti vyvolala nadšenie, ktoré však onedlho upadlo, keď sa ukázalo, že ide o jednosmerný let.

Už pred letom Lajky boli pokusy zo živými zvieratami, ale až fenka Lajka spĺňala prísne kritéria na to, aby si vo vesmíre štekla ako prvá. Pre prvý let boli trénované tri fenky – Lajka (miešanec), Albina (čivava) a Muška (nemecká doga). Miešanec z robotníckej štvrte dostal prednosť pred neinteligentnou čivavou a nemeckou dogou, ktorá síce zvládla nácvik opravy vesmírneho modulu lepšie, ale svojim pôvodom sa nehodila sovietskej propagande.

Čo vieme o živote Lajky? Podľa záznamov z odtajnených dokumentov bola nájdená v uliciach Moskvy a pôvodne sa volala Kudrjavka. Pochádzala z komplikovaných rodinných pomerov, žila v chudobe a očkovanie proti besnote mohla svojim rovesníkom iba ticho závidieť. Pokiaľ ide o plemeno, bola Lajka pravdepodobne krížencom huskyho (možno pôvodom zo Žiliny). Medzi jej predkami bol zrejme aj samojed, či teriér.

Už ako polročná ušla zo svojej rodnej svorky. Často menila spôsoby obživy. Začínala ako obyčajný pouličný pes a plietla sa pod nohy ľuďom prechádzajúcim po meste. Svojim prosebným pohľadom, ktorý zlomil nejedno malé dieťa, si dokázala vyžobrať nejednu desiatu. Zlomový okamih v jej živote nastal, keď mala dva roky a prechádzala okolo Lomonosovovej univerzity, kde si ju všimla študentka revolučného manažmentu a zároveň dcéra vedca pracujúceho na ruskom vesmírnom programe. Podľa očitých svedkov, mladú študentku zaujala pekná srsť a čistý štekot Lajky. Mladá Ruska jej ponúkla salámu (nemohla ju jesť kvôli očistnej diéte). Lajka pochopila, že toto je ten pravý človek, chopila sa šance a prenasledovala študentku až pred jej dom, kde sa nad ňou dcéra vedca zľutovala a pozvala ju dnu...

Čo vieme o samotnom vesmírnom lete? Pobyt vo vesmíre bol sprevádzaný mnohými nedorozumeniami, ktoré vyplývali z neznalosti psej reči u pozemného personálu. V roku 2002  vyšlo najavo, že po 5-7 hodinách prestalo riadiace stredisko prijímať signály o živote Lajky. Pri štvrtom obehu kabíny bolo zrejmé, že fenka zomrela kvôli prehriatiu a stresu. Cesta vesmírnym modulom nakoniec skončila 4. apríla 1958, keď kabína vstúpila do zemskej atmosféry a triumfálne zhorela.

Encyklopédie sa nezhodujú v tom, či úspech a sláva Lajky dostatočne vyvážili cenu, ktorú musela zaplatiť. Mnohí poukazujú na to, že Lajka bola všestranne nadaná a určite by dosiahla na najvyššie méty aj v kinematografii, možno aj v kriminalistike… Ktovie, možno keby neprekročila prah toho domu v Moskve…

Bohužiaľ, je ťažké dopátrať sa ďalších informácií o živote tohto psa. Životný osud Lajky by si od odborníkov určite zaslúžil viac pozornosti. O tomto fenomenálnom cicavcovi by ľudstvo malo vedieť oveľa viac, veď je to najznámejší pes, je súčasťou pop kultúry, civilizácie, ale najmä sveta. Príbeh tohto psa núti každého prirodzene a naliehavo pýtať sa tú odvekú otázku: O čom to vlastne všetko je?

Diskusia

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: