Rozhovor s členom žilinskej kapely Grow up!

Kapela Grow up! vznikla v roku 2010 a na facebooku majú 1875 fanúšikov. Podľa ich stránky na bandzone.cz svoj štýl definujú ako punk-rock. S Maťom, gitaristom a spevákom kapely, sme sa rozprávali o tom ako vznikajú skladby, o nahrávaní albumu, o žilinskej scéne a o ďalších veciach...

Pri prieskume žilinského undergroundu nás zaujala vaša skladba Takí akí sme z rovnomenného albumu. Ako vznikli hudba a text k tejto pesničke?

Ak sa dobre pamätám, tak história tejto skladby sa začala písať v roku 2013. V tom čase som mal hotový refrén. Raz keď sme si išli s Jurajom len tak zahrať do skúšobne, zahral som mu ju a spoločne sme sa zhodli, že to bude hit. Na skúškach sme ju časom okresali do takej podoby, v akej ju môžete dnes počuť. A text? Každý jeden vznikol po nejakej situácii alebo zážitku, ktorý som ja osobne prežil. Niekedy je to zážitok zlý, niekedy dobrý. Keď ju hráme naživo a ľudia s nami spievajú, vždy to má neskutočnú emóciu.

Čo by podľa teba mal mať dobrý text?

Určitú vyzretosť a nápaditú myšlienku. Osobne mám rád melodické refrény, ktoré mi potom dlho behajú v hlave, až kým si danú skladbu opäť nepustím.

Vráťme sa ešte k vášmu albumu, kde ste ho nahrávali?

Nahrávalo sa v Česku- GM recording štúdio. Tamojší Martin Roženek je skvelý človek, vďaka ktorému bolo nahrávanie hlavne zábava z hudby.

Máš radu pre kapely, ktoré idú nahrávať svoj prvý album?

Vždy si dajte poradiť. Či už s výberom štúdia alebo priamo u človeka, u ktorého nahrávate. Každá dobrá rada je užitočná, možno to oceníte až časom.

Dostali ste nejaké skladby do rádia?

Nebol to náš cieľ a nikdy ani nebude. Priznávam, že Neprebudený zaznel v Rádiu Sever asi 2x. Myslím, že fanúšikovia kapiel ako sme my si nové kapely nehľadajú v rádiu, ale na internete.

Chystáte koncerty? Kedy?

Nechystáme zatiaľ žiadne koncerty, naša priorita je aktuálne dokončenie EP, ktoré, dúfame, dá kapele nové rozmery.

Fungujete už niekoľko rokov, je ťažké udržať kapelu pohromade ?

Samozrejme. Človek dospieva a mení hodnoty každým dňom. Nikto nevie, čo nám prinesie zajtrajší deň, ostáva len veriť, že nás hudba a priateľstvo bude spájať ešte dlhý čas.

Chýba niečo žilinskej klubovej scéne?

V skratke si myslím, že chyba nie je v ľuďoch, ale v kapelách, z ktorých len malé percento je skutočne kvalitných. Ľudia sú proste hudobne vyspelí, niektoré kapely to však ešte nezachytili a držia sa 4-akordového punku (preto sa aj nová tvorba Grow up! posunie na iné levely). Na kvalitnú a originálnu kapelu si ľudia cestu nájdu.

Sleduješ aj iné žilinské kapely?

Žilinské kapely sledujem zbežne. Žilinskú scénu poznám, fandím každému nech sa darí, hlavne sa však sústredím na našu kapelu.

Teraz trošku od veci – čo robíš keď sa nevenuješ hudbe?

Môj život je celý o hudbe, čiže ju mám každý deň v hlave. Ale inak rád chodím na žilinský zimák, už cez 10 rokov fandím Vlkom.

O.k., díky za rozhovor, na záver, ak chceš, môžeš niečo odkázať čitateľom...

Pozdravujem všetkých našich fanúšikov,  buďte takí akí ste, my Vás máme radi presne takých. Tebe samozrejme ďakujem za rozhovor. :)

Tvorbu kapely si môžete vypočuť tu

Diskusia

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: