Rozhovor so stredoškolákom: 40 % rovesníkov žije v chudobe

Koľko rozhovorov s bežným stredoškolákom ste už čítali ? Rozhovorov o živote a problémoch dnešnej mládeže? Pravdepodobne žiadny. Zdá sa nám, že mládež je na okraji záujmu politikov (nemôže voliť), ale aj celej dospelej spoločnosti. Ak si myslíte, že mladí sa nikdy lepšie nemali a žijú v rozprávkovej krajine plnej „nekonečných možností“, tak sa v nasledujúcom rozhovore dozviete veľa nového. Rozprávali sme sa so stredoškolákom, ktorý je zo Žiliny, má 16 rokov a chodí na strednú odbornú školu.

Ako vyzerá bežný deň stredoškoláka?

Ak ide o mňa, ja osobne začínam deň spomaleným a dlhým cestovaním za školou, po príchode do inštitúcie mi trvá dosť dlho kým sa rozhýbem a začnem vnímať okolie. Po odsedení v škole zvyčajne mierim rovno domov, keďže mi trvá ďalšiu hodnú chvíľu kým sa dopravím domov a doma trávim čas na internete a popritom sa učím, samozrejme mám aj brigádu takže niekedy chodím zo školy rovno do práce a tam som ďalšie štyri hodiny a po príchode domov sa už učiť nezvládam, preto tam ani často nechodím (na brigádu).

Kedy obvykle začína a končí škola?

Začína 7:50 a končím zvyčajne 14:10.

Koľko percent spolužiakov podľa teba pracuje (odhad)?

0,5, to viem presne.

Nula celá päť?

Áno, keďže viem, že iba ja a kamarátka pracujeme.

Koľko z tvojich spolužiakov podľa tvojho názoru žije na pokraji chudoby (%)? Ako sa to prejavuje ?

Myslím že mám spolužiakov našťastie až nadpriemerných takže v našej triede nebojujeme so šikanou kvôli chudobe, ale skôr bohatstvu, myslím teda podľa pozorovania v triede, že v mojej triede nie je ani jeden takýto prípad.

Majú všetci spolužiaci počítač a internet ?

Áno, majú všetci, jeden spolužiak chvíľu nemal, lebo sa sťažoval sťahoval, ale aj tomu už rodina zabezpečila notebook.

Myslíš, že všetci rovesníci sú na tom tak ako tvoji spolužiaci (s tou chudobou)?

Určite nie, sám som príklad, keďže som bol s chudobou na tom rovnako a zachránila ma len náhradná starostlivosť, aby som neupadol do totálnej biedy.

Percentuálne koľko tipuješ takýchto prípadov?

Myslím, že 40, možno aj viac...

Fuuu... Aký máte v triede kolektív ? Skupinkujete sa? Podľa čoho?

Keďže som predseda triedy, presne viem aké vzťahy sú v triede, skupiny máme dve a hlavne kvôli povýšenosti. Tá menšia skupinka sú ľudia, ktorým záleží na peniazoch a dávajú to cítiť ostatným, tá druhá je založená skôr na skutočných priateľstvách, v každom prípade, ide tam o peniaze.

Ešte k tým štyridsiatim percentám sa musím vrátiť, lebo som tipoval tak do 20 % ... Čo je podľa teba najčastejšou príčinou toho, že niekto upadne do takej biedy?

Určite je to v mnohých prípadoch nezamestnanosť rodičov, s ktorou sa nesie aj alkoholizmus, poväčšinou aj drogy u mládeže... V tejto dobe je alkoholizmus na každom kroku a často krát v rodinách s maloletými deťmi... Súdil som tie percentá podľa toho, čo si všímam aj pri kamarátoch a kamarátkach, ale aj bežne na uliciach...

Stretávaš sa vo svojom okolí s drogami? S akými a pri akej príležitosti ?

Práveže nie, skôr pasívne keďže aj ľudia, s ktorými som vyrastal sú drogovo zavislí... Ja sa osobne s drogami nestretávam, iba príležitostne s alkoholom alebo cigaretami.

Ako zvyknú rovesníci tráviť voľný čas?

No, prevažuje internet, ale všímam si aj, že chodia do prírody, alebo cvičiť do posilovne, ale určite ten internet prevyšuje.

Ešte k tým drogovo závislým, s ktorými si vyrastal... Od koľkých rokov užívali a aké drogy?

Moja dobrá kamarátka užívala pervitín od 15 a je stále drogovo závislá od neho, s ňou ďalší kamaráti, ale najčastejšie sa stretávam s užívaním marihuany.

Dostávate v škole všetky pomôcky a učebnice, alebo si musíte niektoré kupovať? Za koľko?

Určite nedostávame, dostávame základné knihy, avšak s jazykmi to doriešené nie je, za učebnicu z nemeckého jazyka sme dali cca 18 eur a za anglicky jazyk 29 eur, často krát však učebnice nestačia a musíme si materiály tlačiť na vlastné náklady, a to tiež nie je najlacnejšie vytlačiť sto strán...

Majú u vás učitelia rešpekt? Od čoho to závisí ?

U mňa určite áno, aj u zvyšku triedy vidím, že áno, ale niektorí učitelia nie, pretože si nechajú skákať po hlave, a to žiaci využívajú, ide o postavenie učiteľky, či je zásadová, alebo často odpúšťa chyby a nezaujíma sa tak o prípravu...

Aké majú tvoji spolužiaci vzory?

Toto je ťažká otázka, úplne každý má iný vzor, toto fakt netuším.

Rozprávate sa so spolužiakmi o politike?

Ani nie, síce pred aktuálnymi voľbami áno ... Ale inak nie.

Posledná otázka: Majú tvoji rovesníci dostatok možností, aby mohli športovať ?

Myslím, že nie, teda určite nie v Žiline. Je nedostatok ihrísk pre mládež, a aj keď sú, sú v prenájme nejakého športového klubu.

Ok, diky.

Neni zač, aj ja ďakujem, že som sa mohol vyjadriť.

 


Diskusia

Magda

Žiaľ toto sú "istoty" vďaka ktorým majú mladí ľudia toľko "možností"...učebnice by mali byť zadarmo...no keď sa tak úspešne rozkráda štát, peniaze pre deti a mládež už nie sú, hanba!

Andy

Som zvedavy co rozumie pod pojmom chudoba - nemat smartphone, ale len obycajny mobil ? Treba to brat s rezervou.

MM

ma 400 spoluziakov ci ako mam chapat tym 0,5%?

admin

a možno sa nepovažuje za svojho spolužiaka:)

nechapem. chudoba.. a na

nechapem. chudoba.. a na chlast, cigarety a drogy sa peniaze najdu? ved to je dost penazi.. co potom nejedia?

Ivan

Ano, "chudoba" v ponimani 16-rocneho studenta je velmi relativny pojem

ono

podla mna v kazdeho ponimani

Dušan

200 spolužiakov? :)

Eva Farkasova

To co su tu za komentare? Ten chlapec to povedal uprimne tak ako to je.Co tu prekrucate vsetko len aby ste nemuseli priznat,ze slovenske deti s porovnanim s inymi statmi su zobraci.A to je fakt.

MV

Chudoba, aj keď relatívna, učí mladých ľudí porozumieť iným a životu v jeho celosti, položiť si otázky, ktoré presahujú . Potom asi nebudú písať v diskusiách SME ako treba dôchodcov zastreliť, otráviť, ponechať bez pomoci na ulici a to hlavne tých, ktorí pracovali aj viac ako 45 rokov, ale nevadia im výdavky na väznice. Túžba po haraburdoch, ktoré slúžia rok - dva sa zamieňa s chudobou miesto práce na sebe.

rypalko

40% chudobnych a 0,5% si privyraba. Trochu nepomer.

Chlapce zlaty, existuje len

Chlapce zlaty, existuje len jedno riesenie, zbalit sa a vypadnut z tejto krajiny. Znie to strasne, ale cim viac ludi to urobi, tym skor je sanca, ze sa to tu vrati k normalu, kedze pijavice nebudu mat koho vyciciavat. Sme zlomena spolocnost,

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: