Tragédia v Mojšovej Lúčke: zavreli krčmu

Ťažko nájdete v Žiline pokojnejšiu mestskú časť ako Mojšová Lúčka. Toho pokoja je tam až priveľa. Donedávna tu bolo veľmi málo možností kultúrneho vyžitia. Teraz je situácia ešte horšia vďaka zavretiu jediného spoločenského zariadenia – krčmy. Keby nebolo svätej omše každý víkend, počet kultúrnych udalostí by bol nulový. Nešťastie, ktoré postihlo obyvateľov Mojšovej Lúčky nemá obdoby v celom kraji. Veď v každej dedine majú aspoň tú jedinú jedinulinkú kčmičku, kde sa ľudia schádzajú, rozprávajú, hádajú, bijú a opíjajú. Len v Mojšovej to musia robiť doma.

Lúčanskí štamgasti sa zo dňa na deň stali takpovediac „voľní hráči“, bez krčmovej príslušnosti. Ešte pár dní po zatvorení inštinktívne prichádzali ku krčme a dokázali popíjať na priľahlých lavičkách, dokonca aj v mrazivom počasí. Avšak takéto riešenie nie je dlhodobo udržateľné, a ani legálne, keďže na verejnosti sa piť nesmie.

Je viacero možností, ako by sa dal zachrániť spoločenský život na východnom konci Žiliny. Ideálne by bolo, ak by si niekto znovu krčmu otvoril. Veď ide o zaujímavú lokalitu pri frekventovanej ceste a blízko Vodného diela, kde by sa možno uživilo aj reštauračné zariadenie... Zatiaľ sa však nenašiel nik, kto by tu bol ochotný investovať.

Ďalšia možnosť je dochádzať do reštaurácie pri Vodnom diele, kde to však cenovo asi nebude lepšie ako v doterajšej krčme. Počuli sme aj reči o tom, že by dochádzajúci štamgasti s trvalým pobytom v Mojšovej Lúčke mohli dostavať v reštaurácii zľavu na pivo, a že niektorí občania z okolitých dedín kvôli tomu už premýšľajú nad zmenou trvalého pobytu... Ale všetko sú to len neoverené tvrdenia.

Možným riešením je aj návšteva najbližšej dediny – Mojša. Niektorí štamgasti už boli pozorovaní, ako navštevujú práve túto lokalitu, čím ale mestu Žilina utekajú príjmy z daní.

Práve mesto by sa malo zamyslieť nad touto alarmujúcou situáciou, pretože pred pár rokmi zakázalo konzumáciu alkoholu na verejnosti. Občania v Mojšovej Lúčke sú aj vďaka mestu v bezvýchodiskovej situácií – doma žena, vonku polícia a krčma nikde.

„Veru tak.“, potvrdil nám jeden občan, ktorý chcel byť na fotografií, ale nie je.  

Dokedy bude tento stav trvať? Situácia je kritická a podľa našich informácii, niektorí občania už uvažovali aj nad tým, že prestanú piť. Zájde to až tak ďaleko?

Diskusia

Poslať nový komentár

CAPTCHA
Prosíme o vyplnenie, aby sme zistili či nie ste robot :)
Image CAPTCHA
Súhlasíte s výstavbou v národnom parku Malá Fatra?: